В Україні ввели воєнний стан. Що це означає?

Стежимо за ситуацією та розповідаємо, як можна працювати та відпочивати в цей час

Сьогодні, 26 листопада, Президент України Петро Порошенко підписав указ «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні». Увечері 26 листопада його затвердила на позачерговому засіданні Верховної Ради України.

Karabas LIVE закликає сприймати новину без паніки. Давайте з`ясуємо, що насправді означає воєнний стан і що чекає на нас протягом нього.

За браком конкретики в президентському указі у матеріалі також будемо послуговуватися інформацією із Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (далі — просто «закон»).

Чому ввели воєнний стан?

25 листопада три українські воєнні кораблі перетнули Керченську протоку. За угодою 2003 року судноплавство українського та російського флоту в акваторії Азовського моря є вільним. При цьому російські прикордонники з окупованого Криму наполягають, що не отримали дозволу на пертин кордону від українських моряків і розпочали операцію із їх затримання.

Вночі 26 листопада Рада національної безпеки та оборони України за участі президента внесли до Верховної Ради пропозицію щодо введення в країні воєнного стану. Сьогодні Петро Порошенко увів рішення РНБО в дію, зараз триває затвердження його у ВРУ.

Скільки він триватиме?

Згідно з указом президента, воєнний стан запроваджено з 09:00 28 листопада на 30 діб, аби він не вплинув на передвиборчу кампанію (раніше пропонувалося ввести військовий стан на 60 діб). За законом, у разі відсутності загрози державній безпеці Президент України має право скасувати його достроково.

На якій території діятиме воєнний стан?

Воєнний стан може прийматися як на всю територію України, так і на окремі регіони. Жодних вказівок щодо сфери дії воєнного стану в указі не зазначено.

ОНОВЛЕНО: Щойно Президент України повідомив, що воєнний стан будет введено лише в прикордонних областях із РФ: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Черігівській, Запорізькій, Херсонській.

В чиї руки переходить влада?

Верховним головнокомадувачем є Президент України.

В указі президента є доручення місцевим органам влади створити так звані «ради оборони». За законом,  під час воєнного стану у містах і селищах створюються тимчасові військові адміністрації. До них можуть входити як представники місцевої влади, так і військовослужбовці та представники правоохоронних органів. Військовими адміністраціями керують начальники, призначені генштабом.

Тобто, від сьогодні починається військова мобілізація?

Ні. За словами президента, рішення не пердбачає загальної мобілізації. Натомість буде проведена підготовча робота з військовослужбовцями резерву та ветеранами, а також приведення їх у бойову готовність.

В якому режимі можна буде працювати?

Імовірно, в звичайному. Однак закон передбачає, що будь-які працездатні особи, які не займаються суспільно-корисною роботою, можуть зобов`язуватися до оборонних робіт.

Разом із тим військові адміністрації можуть використовувати потужності підприємств в оборонних цілях і тимчасово використовувати (відчужувати) їхнє майно.

Чи можна буде ходити на концерти, виставки, у кіно?

Згідно із законом, під час воєнного стану забороняється проведення масових заходів, а також мітингів і зборів. Однак жодних обмежень щодо цього в указі президента наразі немає.

А як щодо поїздок?

Під час воєнного стану вводиться спеціальний режим пересування, зокрема — в`їзду та виїзду з країни. Як саме обмежуватиметься персування — поки невідомо.

Тоді можна залишитися вдома і відволіктися на серіали?

Швидше за все, так. Щоправда, за законом, військові адміністрації мають право контролювати та обмежувати роботу телебачення, радіо, інших ЗМІ та комунікаційних структур. Однак президент запевнив, що жодного акту цензури щодо медіа введено не буде.

А гуляти дозволяється?

Під час воєнного стану встановлюється комендантська година — заборона у певний час доби перебування на вулицях та у громадських місцях без спеціальних перепусток. Однак в указі президента жодної інформації про комендантську годину немає.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Актуально


Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

При першій можливості покиньте разом із сім’єю небезпечну зону. У разі неможливості виїхати особисто,...
Мовний режим у школах і завдання дерусифікації

Мовний режим у школах і завдання дерусифікації

Цікавий факт з історії об’єднання Східної і Західної Німеччини навів історик Василь Ткаченко. Одразу...
Голод 33 року. Моторошний фільм про трагедію українського народу "19.33"

Голод 33 року. Моторошний фільм про трагедію українського народу "19.33"

1933 року центральною та східною Україною прокотилася хвиля голоду, яку штучно спровокувала радянська...
Баннер

Семь простых способов зайти на заблокированные сайты

Нові коментарі

Баннер

24 Канал - онлайн

Прямой эфир

 

Espreso TV - LIVE

Прямой эфир

Громадське ONLINE

Прямой эфир

Баннер
Баннер
Баннер

Фотожаба

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

МИ У FACEBOOK